افتضاح در آزمون ورودی متوسطه اول مدارس تیزهوشان سال تحصیلی 98-97

سوالات تیزهوشان و نمونه دولتی نهم به دهم
سوالات تیزهوشان و نمونه دولتی نهم به دهم سال های گذشته
می 26, 2018
زمان و نحوه برگزاری آزمون ورودی پایه هفتم سمپاد 99-98
زمان و نحوه برگزاری آزمون ورودی پایه هفتم سمپاد 99-98
ژانویه 28, 2019

افتضاح در آزمون ورودی متوسطه اول مدارس تیزهوشان سال تحصیلی 98-97

سمپاد

سمپاد در تب بی مسئولیتی مسئولان

آزمون ورودی متوسطه اول استعدادهای درخشان در تاریخ 97/5/5 به صورت هماهنگ در کل کشور برگزار شد. پس از کش و قوس های فراوان بین وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی و با توجه به نگاه ویژه و حمایت رهبری از مساله سمپاد و نخبگان، در نهایت آموزش و پرورش مجبور به برگزاری آزمون ورودی متوسطه اول مدارس تیزهوشان به صورت سوالات هوش و استعداد شد.
از همان ابتدا که وزیر آموزش و پرورش خبر برگزاری این آزمون به سبک جدید را دادند، بسیاری از منتقدین اعتقاد داشتند که طراحی سوالات نیازمند کار کارشناسی است و در اندک زمان باقی مانده، امکان برگزاری آزمونی استاندارد برای سنجش هوش و استعداد داوطلبان وجود ندارد. اما با توجه به لجبازی هایی که از بهمن ماه سال 96 از وزیر  سراغ داریم، ایشان همچنان تاکید بر تلاش کارشناسان مجرب در جهت طراحی سوالات استاندارد برای آزمون داشتند. در همین راستا تاریخ آزمون امسال که هر ساله در اواسط اردیبهشت ماه برگزار می شد به تاریخ پنجم مرداد ماه انتقال یافت.
پس از ماه ها بلاتکلیفی داوطلبان آزمون استعدادهای درخشان و خانواده های این عزیزان، در نهایت این آزمون برگزار شد.
اما گویا بی مسئولیتی و بی توجهی مسئولان آموزش پرورش به مساله سمپاد تمامی ندارد. پس از مشاهده سوالات این آزمون که قرار بود با کار کارشناسی طراحی شوند، اولین موضوعی که به وضوح مشخص است، تطابق کامل سوالات با تست هوش ریون است. اگر در موتور های جست و جو عبارت تست هوش را سرچ نمایید، در اولین وبسایت نمایش داده شده، می توان سوالات آزمون ورودی مدارس سمپاد که همان تست هوش ریون است، را ببینید. این در حالی است که این سوالات از ماه ها پیش، در کانال ها و و گروه های آموزشی به اشتراک گذاشته شده بود.

حال چند سوال مهم که ذهن دانش آموزان و والدین را مشوش ساخته است.

1.آیا آزمونی که سوالاتش از ماه ها قبل در دسترس حد اقل نیمی از داوطلبان بوده، راه مناسبی برای تمیز دادن دانش آموزان مستعد و با هوش از دیگر دانش آموزان است؟
2.تکلیف آن دسته از دانش آموزان بد اقبالی که در گذشته با این سوالات روبرو نشده اند چیست؟
3.آیا کارشناسان آموزش و پرورش کشور تا این حد بی کفایت هستند که سوالاتی که 80 سال پیش طراحی شده و بسیاری از داوطلبان از آن ها مطلع بوده اند را ملاک گزینش دانش آموزان تیزهوش قرار دهند؟ یا تمام این کارها برای از بین بردم وجهه سمپاد و دانش آموزان مشغول به تحصیل در این مدارس است؟
4.اگر قرار به برگزاری تست هوش ریون به جای آزمون سمپاد بود، چرا این آزمون همچون سال های گذشته در اردیبهشت ماه برگزار نشد؟ مگر نه که وزیر آموزش و پرورش تمامی این تغییرات در نحوه برگزاری آزمون را بخاطر کاهش استرس دانش آموزان اعمال کرده است؟ اگر آزمون در اردیبهشت برگزار میشد استرس کمتری به خانواده ها و داوطلبان تحمیل میشد یا سه ماه بعد در مرداد ماه؟ آیا شک این نمی رود که هدف این بوده که دانش آموزان در مدارس غیرانتفاعی ثبت نام کنند و پس از برگزاری این چنینی آزمون استعدادهای درخشان، خانواده ها به این نتیجه برسند که با توجه به نحوه سوالات، احتمالا سطح دانش آموزان استعدادهای درخشان پایه هفتم در سال آینده پایین خواهد بود و بهتر است در همان مدرسه غیرانتفاعی به تحصیل ادامه دهند؟
5.تمامی خانواده های درگیر مساله سمپاد مطلع هستند که از زمانی که آموزش و پرورش خبر برگزاری آزمون هوش و استعداد را داد، بسیاری از موسسات و افراد اقدام به نشر کتب و برگزاری آزمون های مختلف با رویکرد جدید آزمون تیزهوشان و همچنین برگزاری سمینارهای مختلف در شهرهای مختلف کشور نمودند. حال این سوال مطرح است که اگر قرار به برگزاری آزمون هوش ریون بود، چرا این آزمون به روال سال های قبل در اردیبهشت ماه برگزار نشد تا از سودجویی این موسسات جلوگیری شود؟ مگر شعار وزیر از ابتدا کوتاه کردن دست مافیای آزمون ها و کنکور نبود؟ پس چرا با این تصمیم غلط آب به آسیاب آنها ریخت؟

امید آن می رود که مسئولان آموزش و پرورش برای یک بار هم که شده، مسئولیت این افتضاح بوجود آمده را بپذیرند. هر چند که فرض محال اگر هم چنین شود، دردی از داوطلبان و خانواده های آنها که قربانی این تصمیمات نابخردانه شدند، دوا نخواهد شد.

 

حمیدرضا تسلیمی فر
حمیدرضا تسلیمی فر
در رشته مهندسی صنایع تحصیل کرده ام و مدت 8 سال است که به تدریس دروس آزمون های تیزهوشان مشغول هستم.

1 دیدگاه

  1. آرمیتا گفت:

    سلام من نهمم و می خوام امتحان ورودی تیزهوشان بدم باید چه جوری درس بخونم و چیکارکنم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button